Zamka nataloženih troškova, koja se još naziva i zamkom prethodnih odluka, predstavlja donošenje odluka kojima se opravdavaju odluke iz prošlosti. Iako takve odluke više nemaju velikog utjecaja na sadašnjost, donositelj odluke je pod njihovim utjecajem, te ga navode na krivi put. Naime, ljudi često donose odluke koje opravdavaju prošle izbore, čak i kad prošli izbori više nemaju vrijednost. Da li se problem skriva u povrijeđenom samopoštovanju pojedinca?

Što označavaju tzv. „nataloženi“ troškovi? To su naše stare investicije, primjerice u novcu ili vremenu koje više ne možemo vratiti i koje su irelevantne za naše sadašnje donošenje odluka, ali nesvjesno utječu na naš proces odlučivanja. Razlog je taj što čovjek sam sebi ponekad ne može ili ne želi priznati pogreške učinjene u prošlosti. Ukoliko imate u posjedu dionice i njihova vrijednost pada na burzi, jako teško ćete se odlučiti za prodaju tih dionica, iako oko vas postoje privlačnije opcije za investiranje.

Kako zaobići zamku „nataloženih“ troškova? Sve prošle odluke trebalo bi svjesno analizirati kako ranije pogrešno donesene odluke ne bi utjecale na sadašnje odluke. Postavite si pitanje ... Da li razmišljam o lošim prošlim odlukama zbog toga što štete mojem egu i statusu te samopouzdanju? Saslušajte mišljenje suradnika koji nisu bili uključeni u donošenje prijašnjih odluka jer je njihovo mišljenje objektivno. Nemojte stvarati radno okružje koje se temelji na strahu od neuspjeha. Važna je spoznaja da i dobre odluke mogu imati loše posljedice koje nisu greška donositelja odluke i da čak ni najbolji i najiskusniji menađeri nisu nepogrešivi u prosudbi. Pomažu i riječi Warrena Buffeta koji je rekao:“Kad se nađete u rupi, najbolje što možete učiniti je da prestanete kopati.“

Objavljeno u Regionalni Tjednik